Akkoza Projesi Neden Gecikti?

Sorunumuzla ilgilenen Seda Tabak'a ve Tebernüş Kireçci'ye teşekkür eder, Seda Hanım'ın 29.07.2010 tarihli Hürriyet Emlak Yaşam ekinde çıkan yazısını sizinle paylaşmak isteriz:

Garanti Koza-Akiş:
Gecikmelerden Dolayı Özür Diliyoruz!
Son günlerde Hürriyet Emlak Yaşam'ı arayan okurların çoğu aynı şeyi soruyor: Akkoza projesinde neler oluyor?
Yatırımcıların telaşlanmasının sebebi, projenin 1. ve 2. fazındaki konutların tesliminin gecikmesi.
"Neler oluyor" sorusunu ben de Garanti Koza Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Murat Binark'a yönelttim. Şöyle dedi:
"Biz proje çalışmalarına başlarken konut, alışveriş merkezi, okul, hastane ve yaşam alam bir arada projelendirilen Akkoza Projemizde, konutlarımızın ilk fazlarının teslimleri alışveriş merkezi ile birlikte planlanarak, inşaatın ilk fazlan ile AVM bitim tarihleri birbirleriyle paralel olacak şekilde düzenlenmiş idi. Ancak 2008 dünya krizinin etkisi ve buna bağlı olarak Hollandalı ortağımız Corio'nun Türkiye'de devam eden yatırımlarından çıkma karan alması çerçevesinde Corio'nun Akkoza AVM'dan çıkması ile AVM büyütülmüş ve açılışı 2011 Eylül'e olmak üzere planlanmıştır. Bu bağlamda Garanti Koza ve Akiş arasında yeni bir işbölümüne gidilmiş, AVM Akbatı ismi ile Akiş tarafından ve Faz 3 ise Garanti Koza tarafından üstlenilmiştir. Akkoza Faz 1 ve 2'nin ortaklaşa yürütülmesi hususunda bir değişiklik yapılmamıştır.
Akkoza Projesi yatırımcılarını korumak amacıyla yapılan bu iş bölümünde dikkat edilen detaylar ve taraflar arasında tüm ayrıntıların ele alındığı görüşme süreci projede bazı gecikmelere sebebiyet vermiştir. Dünya krizi çerçevesinde Akkoza projesinde oluşmuş olan bu gecikmelerin telafisi için çalışmalar başlatılmış ve teslim tarihlerinde ilave aksaklıklara sebebiyet vermemek üzere ortaklığımızca gerekli organizasyonsel tedbirler alınmıştır. Garanti Koza ve Akiş olarak, Akkoza Projesi'nde hak sahibi tüm yatırımcılarımızdan yaşanan gecikmelerden dolayı özür diliyoruz."
1. FAZ EYLÜL 2010'DA TESLİM
Esenyurt'u Etiler'e dönüştürme iddiasıyla yola çıkan Garanti Koza, Akiş ve Corio'nun ortaklığında inşa edilmeye başlanan Akkoza projesinde 1. faz konutlan Eylül ayı içerisinde teslim edilmeye başlanacakmış. Akkoza 2. Faz konutlarının teslim tarihleri ise, 2A 31 Mart 2011, 2B 30 Eylül 2011 ve 2C 30 Ekim 2011 olarak planlanmış.
Akkoza hakkında...
Akkoza Projesi, inşaat sektörünün çok güçlü üç isminin; Garanti Koza, Akiş ve Corio'nun bir araya geldiği ortaklıkla Aralık 2007 yılında başladı. Esenyurt bölgesini cazibe merkezi haline getirecek Akkoza Projesi 450 bin m2 arsa üzerinde planlandı. Yaklaşık 1 milyar dolarlık bir yatırımla gerçekleştirilen proje, tamamı bittiğinde 5.500 konutu, bir alışveriş merkezini ve geniş bir yaşam alanını kapsayacak.
Seda Tabak/Hürriyet Emlak
          http://www.hurriyetemlak.com/real_estate/emlakyasam/haber_detay.php?cid=11228

4 yorum:

 1. Eşimle ben; büyük güven duyarak, şaşaalı lansmanını yapmış olduğunuz AKKOZA konutlarından(3+1) peşin para ödeyerek almış bulunuyoruz, daha doğrusu alma gafletinde bulunduk.

  Gazetelere vermiş olduğunuz tam sayfa reklamların tamamını muhafaza ediyoruz.Ayrıca müşterilerinize vermiş olduğunuz broşürler elimizde mevcut.

  Tapusunu da almış olduğumuz konutun ücretinin tamamını peşin ödemiş bulunuyoruz.Bu ödemeyi yapabilmek için Ataköy deki evimizi sattık.

  Son bir seneye kadar,AKİŞ ve GARANTİ KOZA' nın vermiş olduğu güven ve sözleşme taahhütlerinin yerine getirilmesi konusunda açıkçası endişe duymadık ,duymak istemedik.

  Ardıçlı evler'de ikamet ettiğimiz için inşaat faaliyetlerini sürekli ve yakinen gözlemlemekteyiz.
  Üç Dev İmza adı altında başlatmış olduğunuz kampanyadan bir imzanın(CORIO) eksilmiş , diğer iki imzanın ise, AKKOZA'yı sahiplenmek yerine inkar eder durumda olduğunu gözlemliyoruz.

  Hemen hemen 3 senenin tamamlanmış olduğu zaman diliminde, Temmuz 2010 yılının sonunda teslim edileceği taahhüt edilen AKKOZA 2nci etap projesinin maalesef çok acıdır ki kaba inşaatı bile tamamlanamamış durumdadır.İşin daha acı tarafı; konutların neden teslim edilemediği,ne zaman teslim edileceği ve gecikmenin sebepleri konusunda en küçük bir açıklama zahmetinde bulunulmamıştır.Benim ve eşimin zorlu girişimlerimizle ulaşabildiğimiz şirket temsilcileri,kaypak ve mesnetsiz açıklamalarla o anlık başından savma girişiminde bulunmuşlardır.Çünkü yapmış oldukları açıklamaların hiç birisinin gerçekleşmediğini zaman içinde yaşayarak gördük.Zaten aynı kişiler telefonla görüşmekten bile kaçar hale geldiler.

  Aşağıdaki sorulara düz ve doğru olarak cevap vermenizi rica ediyorum...

  1. AKKOZA konutlarında paraların çoğunun ödenmiş olmasına rağmen niçin gecikme yaşandı?

  2. Ortada mücbir sebep yokken 3 yılda kaba inşaatın bile tamamlanamamış olmasının bizim kafamızda oluşturduğu soru, sizin kafanızda nasıl şekilleniyor?

  3. Koskoca iki büyük firmanın, gecikme konusunda bugüne kadar tatmin edici bir açıklamada bulunması gerekmez miydi?

  4. AKİŞ ve GARANTİ KOZA ortaklığında bulunan birinci ve ikinci etap AKKOZA konutlarından ev alan ev sahiplerine, niçin çağrılarak takas suretiyle, tamamen GARANTİ KOZA ' ya ait olan KOZA ŞEHİR projesinden ev satılmaya çalışılıyor? 1nci ve ikinci etap konut sahipleri, KOZA ŞEHİR projesine aktarılmaya ve ikna edilmeye çalışıldığına göre, AKKOZA 'nın içi boşaltılıyor izlenimi vermez mi? Sizde bu izlenim oluşmuyor mu?Bu izlenimin oluşması normal değil mi?

  5. AKKOZA' nın 1 ve 2 nci etabı dururken, yani hiç bir faaliyet yokken ve satışların çoğunluğunun yüksek meblağlarda yapıldığı gerçeği ortada duruken ,niçin KOZA ŞEHİR' e ve GARANTİKOZA' nın Çamlıca' da başlattığı inşaatlara öncelik veriliyor?

  6. Mevcut duruma göre; evimizi ne zaman teslim etmeyi düşünüyorsunuz?

  7. Sözleşmede belirtildiği şekilde aylı 500 USD 'ı ne zamandan itibaren ödemeyi düşünüyorsunuz?
  (Bu ödemelerin ev tesliminde topluca yapılacağı söyleniyor-ki bu asla kabul edilemez bir durumdur-)

  Sayın Şenol Bey...

  Yukarıda belirtmiş olduğum olumsuzluklar bizi ziyadesiyle üzmüştür ve üzmeye devam edeceğini tahmin ediyorum.Bu olumsuz şartları sadece bakarak izlemek sahip olduğum kültür ve dünya görüşümle çelişmektedir.Bu sebeple ; 4 ağustos tarihinden sonra belirleyeceğimiz tarihte sizinle yapacağımız görüşmeden sonra mahkemeye müracaat ederek sonuna kadar hakkımızı aramayı düşünüyoruz.Ayrıca bizim de zarar göreceğimizi göz önüne alarak -Başkalarının da aynı mağduriyeti yaşamamaları için- basına intikal ettirmeyi kesinlikle düşünüyorum ve bu konudan asla taviz vermiyeceğimin bilinmesini istiyorum.

  YanıtlaSil
 2. AKKOZAZEDELİLER İÇİN ÖNEMLİ TESPİT..
  Garanti Koza Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Murat Binark'a Hürriyet Emlak’an seda TABAK hanıma yapılan açıklamayı dikkatlice okudunuz mu? Yönetim Kurulu Başkanı açıklama yapamıyor ve başkan vekili açıklama yapıyor. Tabii ki yapamıyor,çünkü söyleyebileceği bir şey yok.
  Başkan vekilinin yaptığı açıklamaya bakın.. Kendi de inanmıyor söylediklerine..Yok 2008 yılındaki krizmiş, yok bilmem neymiş.Ne krizi yaa..Paralar toplanmadı mı?Nerede toplanan paralar? Ben paranın tamamını peşin verdim örneğin.Biliyoruz aslında. Kriz var dedikleri dönemde çok kısa sürede yüzlerce proje tamamlandı..Kriz olduğu iddiası tam bir safsata..
  Sıkı durun..dikkatli okuyun ,açıklamada konutların nezaman teslim edileceğine dair Sn. Ahmet Burak Binark’ın herhangi bir ibaresi ve ifadesi yok..Sadece Seda Tabak Hn. mişli zaman kullanarak açılama yapıyor.Seda hanımın yaptığı açıklamanın herhangi bir bağlayıcılığı var mı?
  Resmi bir açıklama değil bu..Tamamen zaman kazanma taktiği..Nasıl oluyorda bizlere yazılı bir açıklama yapılamıyor.Çünkü konutların teslim edileceğine dair resmi bir açıklama yapamıyorlar.
  Her şey gün gibi ortada...Oyalanıyoruz, kandırılıyoruz,savsaklanıyoruz...
  Yapılacak tek şey gecikmeksizin hakkımızı mahkemede aramamız...Konuyu doğru olarak basına intikal ettirmemiz ve Akkoza projesi tamamlanmadan diğer projelerin başlaması ile ilgili kanuni olarak hesabın sorulması...
  Çamlıca da yeni başlatılan proje ile kozaşehir projelerinin hesabı sorulmalı.Hangi hakla kozaşehir deki konutlarla takas yapılması konusunda teklif yapabilirler. Uyanalım ve gerçekleri görerek haklarımızı arayalım.
  AKKOZAzede..

  YanıtlaSil
 3. ben garanti kozanın taşarnuyum ..sözleşmem 6 aylıkken 14 aya çıktı vee tam para kazanacak duruma gelmişken işime son verildi...800 bin lira para harcadık ...ve işe başlarken 180bin lira komisyon verdik....ocağımızı batırdılar istekleri mahkeme yoluna sokmak ....allah belalarını versin

  YanıtlaSil
 4. Musterilerden alınan paralar baska arsa yatırımlarına ve projelere aktarılmıştır. Teslim tarihi geciktigi için ve benzer lokasyonda bir çok proje kriz etkisine ugramadıgı için bence satın alan butun musterilerin mahkeme yoluyla paralarının iadesi hakkı dogmustur. Mahkemeye gidilmelidir.

  YanıtlaSil