Akkoza 1 Müşterilerine Duyuru


Teslimatları şu ya da bu sebeple zamanında yapamayan GARANTİ KOZA ve ortaklarından, bir iyi niyet göstergesi olarak gecikme tazminatlarını mağdurlarının hesaplarına her ay yatırmalarını bekliyorduk. Ancak şu ana dek taleplerimize kulaklarını tıkayan GARANTİ KOZA'nın iyi niyetinden şüphe ediyoruz. 

Akkoza 1 müşterileri olarak, maketten daire aldığı için en büyük mağduriyeti  bizlerin yaşadığına inanıyoruz.  Akkoza proje yönetimi bize konsept maketiyle satış yaparak, acemi satış ekibinin yanıltmalarına göz yumarak, belki de kasıtlı olarak örnek daire hazırlamayarak- bina bile yokken nasıl örnek daire hazırlanabileceğini Akbatı'nın örnek dairesini gezerek öğrenebilirsiniz- ve en önemlisi, zamanında teslimat yapmayarak bizi mağdur etmiş, maddi ve manevi zarara uğratmıştır. 

Avukatlarla görüşmelerimiz tamamlandı. Sözleşmedeki Mücbir Sebep maddesinin mahkemelerce geçerli sayılmadığını ve sorumluluklarını yerine getirmeyen taraf GAC Adi Ortaklığı olduğu için, sözleşmeleri fesih edip, ödediğimiz paraları hiçbir cezai kesinti olmadan, faiziyle geriye alma hakkımızın olduğu öğrendik.

Bir sonraki teslimat tarihini beklemeksizin, hemen ihtarname çekerek, ardından fesih davası açarak ödediğiniz parayı faiziyle geriye alabilirsiniz. Bu seçenek özellikle, sözleşmelerini dolar üzerinden yapanların  çıkarına olacaktır. Zira dava aşamasında hesaplama şöyle yapılmaktadır:

Sözleşmede yazılı döviz bedeli x 1.5104 (Teslimatın yapılması gereken tarihteki yani 1 Nisan 2010 tarihindeki Merkez Bankası Kuru ) + Sözleşme tarihinden davanın sonuçlanacağı tarihe kadar senelik yüzde 9 yasal faiz.

Sözleşmenizde 80 bin USD yazıyorsa x 1.5104 = 120.832, sözleşme tarihi itibarı ile TL'ye  dönülecek. Buna da, aradan geçen süre, örneğin 48 ay faiz eklenecek. Yani mahkeme sözleşme tarihinden 48 ay sonra bitecek olursa, size 170.565 TL artı vekalet ücreti ve masrafları ödemek zorunda kalacaklar. Bunu, dairelerini yok pahasına satmaya çalışan arkadaşlarımızı uyarmak için söylüyoruz. Bu krizden rant elde etmeye çalışanların oyununa gelip dairelerinizi ölü fiyatına satmayın. 

Davalar Ticaret Mahkemesi'nde açılacak. 1 yıl civarında sürüyor. Sonra dosya büyük bir ihtimalle temyize gidecektir. Karar onandıktan sonra paranızı o güne kadar işlemiş faiziyle geriye alabileceksiniz. Emsal davalar yargı sürecini kısaltacaktır. Süreç boyunca avukatlarınız, tazminatlarınızı sulh yoluyla tahsil etmek için karşı tarafın avukatlarıyla görüşmeye devam edecektir.

İkinci seçenek, eksik teslimat yüzünden zararlarınızın tazmini için dava açmaktır. Bu durumda dairelerinizi teslim alacaksınız ama geç teslim tazminatının ödenmemesi veya geç ödenmesi, sosyal tesislerin, okulun, hastanenin teslim tarihinde hazır olmaması gibi sebeplerle daireleriniz değer kazanmadığı için zararlarınızın tazminini talep edeceksiniz.

Bu aşamada dilerseniz, dairelerinizin sözleşmede belirtilen büyüklükte olup olmadığını da tespit ettirip, eksik metrekare varsa farkı geriye alabileceksiniz. Yani hem dairenizden olmayacaksınız, hem de üzerine para alacaksınız. Ama bu seçenek biraz riskli. Zira dairelerinizi umduğunuz tarihte  teslim alamayabilirsiniz.

Haziranın son haftası itibariyle inşaatın durumu aşağıdaki gibi. Sosyal tesislerle ilgili hiçbir çalışma yok.
1 yorum:

 1. AKKOZAZEDELİLER İÇİN ÖNEMLİ TESPİT..
  Garanti Koza Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Murat Binark'a Hürriyet Emlak’an seda TABAK hanıma yapılan açıklamayı dikkatlice okudunuz mu? Yönetim Kurulu Başkanı açıklama yapamıyor ve başkan vekili açıklama yapıyor. Tabii ki yapamıyor,çünkü söyleyebileceği bir şey yok.
  Başkan vekilinin yaptığı açıklamaya bakın.. Kendi de inanmıyor söylediklerine..Yok 2008 yılındaki krizmiş, yok bilmem neymiş.Ne krizi yaa..Paralar toplanmadı mı?Nerede toplanan paralar? Ben paranın tamamını peşin verdim örneğin.Biliyoruz aslında. Kriz var dedikleri dönemde çok kısa sürede yüzlerce proje tamamlandı..Kriz olduğu iddiası tam bir safsata..
  Sıkı durun..dikkatli okuyun ,açıklamada konutların nezaman teslim edileceğine dair Sn. Ahmet Burak Binark’ın herhangi bir ibaresi ve ifadesi yok..Sadece Seda Tabak Hn. mişli zaman kullanarak açılama yapıyor.Seda hanımın yaptığı açıklamanın herhangi bir bağlayıcılığı var mı?
  Resmi bir açıklama değil bu..Tamamen zaman kazanma taktiği..Nasıl oluyorda bizlere yazılı bir açıklama yapılamıyor.Çünkü konutların teslim edileceğine dair resmi bir açıklama yapamıyorlar.
  Her şey gün gibi ortada...Oyalanıyoruz, kandırılıyoruz,savsaklanıyoruz...
  Yapılacak tek şey gecikmeksizin hakkımızı mahkemede aramamız...Konuyu doğru olarak basına intikal ettirmemiz ve Akkoza projesi tamamlanmadan diğer projelerin başlaması ile ilgili kanuni olarak hesabın sorulması...
  Çamlıca da yeni başlatılan proje ile kozaşehir projelerinin hesabı sorulmalı.Hangi hakla kozaşehir deki konutlarla takas yapılması konusunda teklif yapabilirler. Uyanalım ve gerçekleri görerek haklarımızı arayalım.
  AKKOZAzede..

  YanıtlaSil